ריהוט טבעיכיצד לבחור ריהוט טבעי?

ריהוט טבעי לבית הוא פתרון יפה ופשוט, אך עם זאת רבים מתלבטים בין הסוגים השונים. מצד אחד קיים העץ המלא לו מראה טבעי ויפה, מצד שני מחירו יקר והוא לא תמיד יהיה פונקציונלי. כאשר רוצים לבנות רהיטים כדוגמת מטבחים, ארונות או רהיטים בעלי מספר רב של מגירות, מגלים שהעץ המלא לא תמיד יתאים. במקרים שכאלה לרוב יהיה עדיף לבחור בתחליפים טבעיים אחרים כמו פלטות סנדוויץ, אם די אף (סיבית) או שבבית שהן עמידות ומתאימות יותר למלאכה.

אז איך נדע במה לבחור? 

על מנת שנוכל לבחור ריהוט טבעי המתאים לנו ואת סוג העץ המתאים לכל רהיט, כדאי שנבין מהם ההבדלים בין החומרים השונים.

עץ מלא

כאשר מדברים על רהיט העשוי עץ מלא, הכוונה היא לגוש של עץ טבעי שאינו טחון או גרוס ושאינו מודבק. כאשר העץ צומח בטבע הוא עובר כל מיני תהליכים, מתפתח בכל מיני צורות ותחת כל מיני לחצים. ברגע הניסור העץ המלא משתנה ומתעוות ולכן הוא עובר תהליך של ייבוש, עיבוד וליטוש. גם לאחר כל התהליכים שהעץ המלא יעבור הוא עדייך יכול להיות מושפע משינויים במזג האוויר ומשינויי לחות. ריהוט מעץ מלא לרוב יהיה עשוי מסוגי עץ שונים כדוגמת אלון, מייפל, בוק, אורן, מהגוני ואגוז. לעץ המלא יתרונות רבים ואחד מהם הוא בחוזקו ועמידותו לאורך זמן. בנוסף, העץ המלא אף משתבח לאורך השנים, הוא משנה את מראהו ואת גוונו. מראו של העץ המלא הוא טבעי יותר ולכן יהיה פחות אחיד.

פלטת סנדוויץ

רהיטים העשויים פלטות סנדוויץ הם ריהוט טבעי לכל דבר. פלטת הסנדוויץ בעצם עשויה שכבות עץ המודבקות זו לזו, לאחר הכבישה של הפלטה מתקבל משטח מאוד יציב וחזק. יתרונה הוא שהיא קלת משקל ובעלת יכולת טובה להחזיק את הברגים שיוברגו אליה. היא פחות רגישה לרטיבות מחומרים אחרים ועמידה יחסית. בגלל התכונות הללו משתמשים בה פעמים רבות לבניית מטבחים, מקום בו יש רטיבות רבה.

פלטת שבבית

רהיטים העשויים שבבית גם הם נחשבים טבעיים לכל דבר. פלטת השבבית עשוי מפסולת של עץ או מעצים בהם לא ניתן להשתמש לייצור רהיטים. פסולת העץ נטחנת, מעורבבת עם דבק ונכנסת למכבש. יתרונות פלטה מסוג זה היא בעלותה הנמוכה יחסית, אך בניגוד לחומרים אחרים היא פחות עמידה ומתחילה להתפורר במגע עם מים. בנוסף היא לא מחזיקה ברגים בצורה חזקה. לעתים משתמשים בשבבית להכנת מטבחים ואת היחידה של הכיור מכינים מחומר אחר, אך לא מומלץ להשתמש בה בחדרי אמבטיה לדוגמה שכן היא לא מספיק עמידה ללחות.

פלטת אם די אף (סיבית)

רהיטים העשויים מסיבית נחשבים ריהוט טבעי. הסיבית מיוצרת גם היא מפסולת עץ המבושל עם כימיקלים עד פירוקו לסיבים. את הסיבים מייבשים וכובשים עד שמתקבלת פלטה הדומה מאוד במראה שלה לקרטון. יתרונות הסיבית היא בכך שהיא חזקה מאוד ובעלת משקל כבד יותר. בנוסך היא קלה מאוד לעבודה ולצביעה אך חסרונה היא שהיא לא כל כך עמידה בפני מים.

ריהוט טבעי בציפויי עץ

רבים מתבלבלים בין פלטות העץ לבין סוגים שונים של ציפויי עץ. חשוב להכיר את הציפויים השונים על מנת לא להתבלבל.

פורניר – הנו ציפוי עץ העשוי קליפה דקה של עץ טבעי.

מלמין – הנו חומר ציפוי דק העשוי שרף עץ טבעי בעל פני שטח קשיחים.

פורמיקה – היא חומר סינתטי המשמש פעים רבות לציפוי עץ טבעי והיא נחשבת עמידה מאוד.