כיבוי אש בצפון

שריפה, מעצם ההגדרה שלה, כוללת בתוכה פוטנציאל עצום לפגיעה בנפש, ברכוש ובסביבה גם יחד. היא עלולה לצוץ בכל רגע ובכל מקום, בעיקר אם יש בנמצא גורמי סיכון: למשל, מבנים ישנים, מזג אוויר חם או ריבוי של שטחים פתוחים. מה שחשוב להדגיש הוא שאזור הצפון של מדינת ישראל, עקב המאפיינים העיקריים שלו, נמצא בקבוצת סיכון לשריפות מכל סוג. בתנאים האלה, חשוב לתת את הדעת על אנשי המקצוע בצפון שיכולים לסייע למנוע שריפות, כמו גם להתמודד איתן כאשר הן כבר מתרחשות.

הגורמים הפועלים בתחום של כיבוי אש בצפון

שדה המשחק של כיבוי אש בצפון כולל בתוכו מספר שחקנים עיקריים. ראשית, יהיו אלה חברות העוסקות בשיווק והתקנה של מערכות לכיבוי או לגילוי אש, לרבות מתזים, ספרינקלרים, מנדפים, גלאי עשן – והרשימה עוד ארוכה. את ההתקנה של אלה נדרש לבצע, לעיתים על פי חוק, בהתאם למאפיינים הספציפיים של המבנה ולרשימת הסיכונים שעומדים מולו. חלק מהחברות האמורות אף מבצעות בדיקות תקופתיות לגבי תקינות הציוד, מכינות את המבנה לביקורות של גורמי הכבאות בישראל ועוד.

ומה באשר לכיבוי השריפות? ובכן, כאן ברור שנכנסת לתמונה הרשות הארצית לכבאות והצלה, הלוקחת על עצמה את המשימה מצילת החיים הזו. במחוז צפון ובמחוז חוף של הרשת הארצית לכבאות והצלה ניתן למצוא עשרות תחנות אזוריות ותחנות משנה. הפריסה הארצית הרחבה באה להבטיח כי המענה שיינתן, בעת הצורך, יהיה המהיר ביותר האפשרי, בתחום בו כל שנייה חשובה ומכרעת.

אז איך מתחילים?

מול אנשים המתגוררים או עובדים בצפון, עומדת משימה מרכזית אחת: לוודא כי המבנה בו הם משתמשים אכן מכיל את כל הדרוש לכיבוי אש וגילויו. יש לתת את הדעת על האמצעים שקיימים בו לצורך זה והתקינות שלהם, כאשר מומלץ בהחלט להיעזר לצורך זה בגורם מקצועי. בכל מקרה ומקרה, חשוב לדעת למי לפנות בעת הצורך בכל הנוגע לציוד הזה, וזאת מעבר למספר הטלפון הכללי של גורמי כיבוי האש אותו כל ישראלי בוודאי מכיר.

עקב רמת הסיכון הגבוהה של אזור הצפון, יש לנקוט משנה זהירות ולדווח לגורמים המתאימים על כל מפגע שעלול להביא לשריפה, כמו גם על כל שריפה בשלביה הראשונים.