גיזום עצים בתל אביב – עד כמה עוזר הגיזום לצמיחה מחודשת של העץ

גיזום עצים בתל אביב מעודד צמיחה בריאה של העץ. באמצעות הגיזום אפשר להסיר עלים פגועים ונגועים במחלות, לדלל את הענפים הסבוכים ולאפשר לקרני השמש להגיע לכל ענף ולהעניק לו חום ואור החיוני לצמיחה שלו, לשמור על שלד עץ חזק, למנוע יובש בעלים ולשפר את חיוניות העץ.

גיזום עצים בתל אביב – למה חשוב לגזום את העצים גיזום עצים בתל אביב

גיזום עצים תל אביב ובכל מקום אחר נועד לעצב את העצים בהתאם למטרה שלהם. גיזום של עצי נוי יעניק לעצים צורה נאה שתוסיף חן ונוי בכל מקום שבו הם נמצאים ותמרב את הצל שמעניק העץ.

גיזום עצי פרי נועד לאפשר לקטוף בקלות יחסית את הפירות הצומחים על העצים. אם לא נגזום את עצי הפרי, הפירות יגדלו בצמרות העץ וכדי לקטוף אותן יהיה צורך להסתכן בעבודה בגבהים. חשוב לדעת כי לא כל אחד רשאי לבצע עבודה בגובה, כדי לקטוף פירות בגובה רב יש צורך בציוד ייעודי ובאישור עבודה לגובה.

גיזום העץ מחזק ומעבה את גזע העץ. בדרך כלל כאשר גוזמים את קודקוד הצמחייה של העץ מתחילים לצמוח הפקעים שבחיקי העלים בחלק התחתון של הענף. כתוצאה מכך העץ מסתעף ומתפצל, נוצרים ענפים חדשים והעץ מתעבה ומתחזק ומקבל מבנה עמיד יותר.

גיזום העץ מרענן את העץ ומעניק לו חיוניות. בעת הגיזום מסירים את כל העלים היבשים ואת הענפים הקמלים ובמקומם צומחים ענפים ועלים חדשים, רעננים וחזקים. בכל עץ יש ענפים פגועים הנגועים במחלות והגיזום יסיר את הענפים הפגועים וימנע את המשך התפשטות המחלה. דילול העצים באמצעות הגיזום "יפתח חלונות" בעץ ויאפשר לקרני השמש החמות ולאוויר נקי וטרי להגיע לכל ענף ולכל עלה.

מהן צורות הגיזום העיקריות?

יש ארבעה צורות נפוצות לגיזום העצים:

גיזום הקצרה הוא גיזום הנועד לקצר ענפים ארוכים מדי. בדרך כלל לא מקצרים יותר מאשר שליש מאורך הענפים.

גיזום הסחה זהו גיזום הנועד לכוון את צמיחת הענף לכיוון הרצוי. גיזום זה מאפשר שליטה בעיצוב העץ, עיצוב רחב, עיצוב צר, גבוה, נמוך ועוד.

גיזום דילול הוא גיזום הנועד לדלל את הענפים הסבוכים כדי לאפשר חדירה של אוויר וקרני אור לכל חלק של העץ. גיזום מקצועי יביא גם להחלפה של ענפים בוגרים בענפים חדשים וחזקים ויחזק את העץ.

גיזום חידוש הוא גיזום המתבצע על כל חלקי העץ מהצמרת ועד לגזע. זהו גיזום המתאים לעצים מבוגרים יותר, הוא מרענן את העצים, מביא להחלפת המראה החדש במראה חדש וירוק.

איך לטפל בעצים לאחר הגיזום?

עצים בוגרים עלולים לסבול מבעיות של זיהומים פטרייתיים או פצעי שבירה לאחר הגיזום. לא תמיד ייראו הנזקים מיד, אך עם הזמן הפטרייה עלולה לגרום לחורים בעץ, לריקבון, להיווצרות של ענפים נבובים ולהחלשת העץ.

אם העץ סובל מפצעי שבירה, חשוב למנוע כניסה של מזיקים אל עומק העץ דרך הפצעים. לכן לאחר הגיזום חשוב להשתמש במשחות איטום כדי לאטום לחלוטין את הפצע. בשוק קיימות מספר משחות איטום יעילות, תפזהיל היא המשחה הנפוצה ביותר, משחה שקל מאוד להשיג אותה.

בכל מקרה של גיזום כדאי למרוח את המשחה ולאטום את החתך. אם נוצר שבר בענף, יש לנסות ליישר את השבר ולאטום אותו מכל צד באמצעות המשחה. פצעים ישנים חשוב לנקות היטב או לגזום את החלק הקרוב לפצע ולאטום את מקום הגיזום החדש במשחה.