הכל על גיזום וכריתת עצים גיזום וכריתת עצים

עצים מספקים לסביבה שלנו הרבה, הם מייצרים לנו צל ומייצרים ראה ירוקה בתוך המרחב האורבני. עם זאת גיזום וכריתת עצים הם חלק חשוב בתהליך צמיחת העץ, ולכן צריך להשגיח על הצמיחה שלהם ובמיוחד עם בוא החורף, חשוב לבדוק שהעצים תקינים ואינם נוטים ליפול או לקרוס. במידה ונתקלתם בעץ שנראה בעייתי יש להזמין במהרה גוזם מקצועי. כאמור לעצים יש יתרונות רבים במרחב הציבורי ובהחלט קשה לדמיין אותו בלי עצים. הם מספקים לנו צל, מספקים חיים לבעלי חיים מסוימים, משדרגים את מראה הסביבה ואף מספקים לנו פרות. עם זאת לעתים עצים יכולים גם להיות מסוכנים. במקרים בהם מדובר בעץ זקן וחולה הוא יכול לקרוס בן רגע בעקבות כובד משקלו, ריקבון או פגעי טבע אחרים. במידה ועץ שכזה או אפילו חלק ממנו יקרוס במרחב הציבורי, בלב הרחוב או בגן ציבורי הדבר עלול להיגמר באסון כבד. לכן לעתים למרות הקושי שבדבר, חייבים לכרות את העץ.

מתי שי לגזום או לכרות את העץ?

מניעת קריסת עצים בחורף – גיזום וכריתת עצים חייב להיעשות לפני החורף. אמנם החורף הישראלי צנוע למדי, אבל תמיד יש בו ימים שיכולים להיות מלווים ברוחות סוערות, דבר שיכול לגרום לקריסתם של עצים. לכן מומלץ לא לחכות לרגע האחרון, שכן לעתים כל יום יכול להיות קריטי.

עצים גדולים מדי – לעתים הסיבה לגיזום או כריתה של עץ לא קשורה לסכנה שבקריסה שלו. ישנם עצים רבים הנמצאים בדרכים או ברחובות שהם גדולים מדי. עצים כאלה יחסמו מעבר הולכי הרגל ויסכנו את הנהגים שכן הם עלולים לפגום בשדה הראייה שלהם. במקרים שכאלה יש לגזום את העצים או לכרות על מנת שלא יפגעו במרחב הציבורי.

מי אחראי על כריתה וגיזום של עצים בעייתיים?

במידה ועצים אלו ממוקמים במקומות ציבוריים, כריתה או גיזום של העץ תעשה באחריות הרשות המקומית ואף ניתן להודיע לה על כך במידת הצורך. במידה ועצים אלה נמצאים בחצר פרטית או בבניין משותף האחריות היא אישית ויש לפעול לגיזומם או כריתתם בהקדם האפשרי.

טיפים לבחירת גוזמים מקצועיים

חשוב לדעת שלא כל מי שעשה פעם בחייו איזו עבודת גננות יכול לגזום ולכרות עצים, שכן זאת עבודה מורכבת וחשוב קודם כל לעשות זאת בצורה בטיחותית. בנוסף, חשוב לא פחות לדעת לגזום עצים באופן שלא יפגע בסיכויי הגדילה וההתחדשות של העץ. היכולת של עץ לצמוח ולגדול מחדש, היא אחד היכולות המופלאות והנהדרות שקיימות בעצים וחשוב לא לפגוע ביכולת זו. גוזמים מקצועיים הם אנשים שהוכשרו לכך בצורה ייעודית, הם מחזיקים תעודת גוזם מומחה של משרד החקלאות וכן צריכים להיות מאובזרים בכל הציוד הבטיחותי הנדרש – רתמות בטיחותיות, מסורים חשמליים ומנופים בעלי סל מיוחד. לכן חשוב לבדוק את שיש ברשות איש המקצוע שתבחרו את התעודות, האישורים והציוד הנדרש לפני העסקתו.

האישורים הנדרשים לגיזום וכריתת עצים

בכל מקרה, כל עבודת גיזום וכריתת עצים, מצריכה את אישור הקרן הקיימת לישראל, גם כאשר מדובר בעץ הגדל במקום פרטי. גיזום של ענפים בלבד לא מצריך את אישור קק"ל, אך עם זאת כאמור חשוב לפנות גם במקרה זה לאיש מקצוע, על מנת להבטיח עבודת גיזום נכונה ובטוחה.