ריהוט עתיק – על הסגנון המאפיין כל תקופה

אין מי שיוכל להתעלם מהנוכחות של הריהוט העתיק. ריהוט עתיק הוא מלאכת אומנות שהושקעה בה מחשבה רבה והרבה אהבה וכמו כל יצירת אומנות גם הרהיטים העתיקים  משקפים בצורתם וסגנון שלהם את התקופה שבה הם יוצרו. ריהוט עתיק הוא ריהוט המאופיין בפיתוחים מושקעים שנעשו בעבודת יד, בדיוק מוקפד וב"פיסול העץ".

ריהוט עתיק – על התקופה ועל הסגנון ריהוט עתיק

רהיטים מתקופת הרנסנס מאופיינים במראה כבד ובפיתוחים רבים. את הרהיטים העתיקים  בתקופת הרנסנס ייצרו במדינות מרכז אירופה כמו גרמניה, אוסטריה וצרפת.

ריהוט עתיק בסגנון ויקטוריאני מיוצר באנגליה. רהיטים אלו מאופיינים בעיטורים ובפיתוחים קלים יותר, יחסית לרהיטים מתקופת הרנסנס, הם מעוגלים ובדרך כלל ייצרו אותם מעץ מהגוני. מזנונים עתיקים מהתקופה הוויקטוריאנית מאופיינים ברגלי עץ קלות וזהו אחד מסימני ההיכר הבולטים שלהם.

את המזנונים הציבו על רגלי העץ ולא על סוקול. סוקול הוא פס עץ עבה המשמש ברהיטים רבים כבסיס למזנון.

רהיטים בסגנון הבידרמאיר נבנו מעץ פורניר עם פיתוח עץ ופרזולים מעוטרים בידיות של הרהיט ובבית המפתח. עוד מאפיין חשוב לרהיטים בסגנון זה הם הקנטים הצבועים בבייץ שחור. רהיטים בסגנון הבידרמאיר נבנו בעיקר במרכז אירופה, בעיקר בגרמניה.

סגנון הבארוק הוא סגנון המאפיין רהיטים עתיקים שיוצרו באיטליה. זהו סגנון שהיה נפוץ מאוד בין המאה השש עשרה למאה השמונה עשרה והוא מאופיין בעיטורים מעולם החי והצומח. העיטורים מצופים בזהב ובדי הריפוד הם בדים כבדים ודרמאטיים כמו סאטן וקטיפה. רהיטים בסגנון הבארוק הם אופנתיים תמיד וגם היום אפשר לראות אותם בבתים רבים.

הרהיטים בסגנון לואי הארבעה עשר יוצרו בצרפת. אלו רהיטים עם פיתוחי פורניר הנקראים בשפה המקצועית "מרקטי". פיתוחים אלו מאופיינים בהדבקה של עלים, ענפים או זרי פרחים שהודבקו על הרהיט וכל סוג עיטור יוצר מסוג אחר של עץ פורניר. עוד גורם המאפיין את הרהיטים מתקופת לואי הארבה עשר הוא פיתוחי ברונזה המעטרים את הפינות ואת הרגליים של הרהיטים.

ריהוט עתיק – איך מזהים רהיטים עתיקים?

רהיטים עתיקים רבים נמכרים עם תעודות ומסמכים המאשרים את העתיקות של הרהיט. רהיטים המגיעים עם אישורים נחשבים לרהיטים שווים יותר.

לעתים ברהיטים עתיקים יש חתימה של האומן שייצר את הרהיט. ריהוט עתיק עם חתימת האומן מייקרת מאוד את מחיר הרהיט.

את הרהיטים העתיקים אפשר לזהות גם לפי אופן החיבור של חלקי הרהיט. את הרהיטים העתיקים ייצרו האומנים באופן אישי ובעבודת יד. בניגוד לרהיטים המיוצרים בפס ייצור, עבודת האומן מאופיינת באי דיוק מסוים ובחוסר אחידות של החיבורים ושל החיתוכים. כאשר מאתרים פרמטרים המעידים על עבודה ידנית, זה יכול להוות סימן מצוין לעתיקות של הרהיט.

חורי התולעים המעידים על התיישנות הרהיט עשויים להעיד גם על העתיקות של הרהיט, אך חשוב לבדוק אותם היטב. חורים של תולעים אפשר לזייף ולעשות גם הרהיטים משנים מאוחרות יותר, לכן חשוב לבדוק שהחורים אינם אחידים בגודלם. גם שוליים שחורים או כהים מסביב לחורי התולעים מעידים על תהליך התחמצנות, תהליך המעיד על כך שהחורים קיימים זמן רב ברהיט.

לפני שקונים ריהוט עתיק כדאי ללמוד על התקופה, על ההיסטוריה של התקופה ועל הפרמטרים המאפיינים את הסגנון של הריהוט באותה התקופה. אם ניווכח לדעת כי סגנון הרהיט מתאים לנתונים שאספנו נוכל להאמין כי אכן מדובר ברהיטים עתיקים.

דרך נוספת לזהות רהיטים עתיקים היא בדיקה של העיטורים והגילופים. מאחר והעיטורים והגילופים נעשו בעבודת יד יהיו ברהיט העתיק אי דיוקים בעיטורים ובגילופים.